نکند که هر کس به‌تناسب پست و مقامش اجازه‌ای متفاوت داشته باشد! / چرا برای برخورد با فساد یک فرد، به حزب و گرایش سیاسی‌اش نگاه می‌شود؟


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

متن کامل سخنرانی صادق پورهاشمی، عضو شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در پیش از خطبه های این هفته نماز چمعه تهران (۵ خرداد ۹۶) :

“بسم رب المستضعفین”

سیاست مسئولین از دفاع از محرومین به حمایت از سرمایه دارها نشود

خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه‌دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند. معاذ الله که این با سیره و روش انبیا و ائمه معصومین – علیهم‌السلام – سازگار نیست. امام روح‌الله

 

هر پیامبری که ظهور کرده، همواره مردم مستضعف و مردمی که مورد ظلم واقع‌شده‌اند گرد او جمع شدند و او را یاری کردند و ازقضا اشراف و قدرتمندان شهر که تغییر وضع موجود را برنمی‌تافتند به مقابله با او پرداخته‌اند. انقلاب ما نیز به دست مستضعفان و برای آن‌ها بود. با نگاهی به انتخابات‌های اخیر متوجه تغییری جدی در سبد آراء مردم می‌شویم. تغییری معنادار که نشان‌دهنده‌ی کاهش حضور طبقات پایین و مستضعف جامعه در انتخابات است که از اثرگذاری خود در حاکمیت ناامید شده‌اند. این‌ها خودشان را متعلق به آرمان‌ها می‌دانند اما آرمان‌ها را در مسئولین کشور نمی‌بینند. این امر نشان از انحراف در حکومتی است که برای مستضعفین تشکیل‌شده بود و گویی که چندین سال است که به دست سرمایه‌داری افتاده.

این تذکری جدی به نهادها و مسئولین مختلف کشور است که باید در مبانی حکمرانی خود اندیشه کنند و عملکرد خود را بازبینی نمایند. اگر تغییری جدی در رفتارهای حاکمیتی ایجاد نشود بدانید دیگر آن‌هایی که درد فقر و محرومیت را چشیده‌اند تا آخر خط با ما نخواهند بود.

صرف اینکه بگوییم ما مسلمانیم و اسممان جمهوری اسلامی است و ظواهر را رعایت کنیم چیزی درست نمی‌شود. باید روح اسلام و عدالت‌خواهی در تک‌تک نهادها و قوای کشور به‌وضوح لمس شود.

نماز جمعه جای کار حزبی و جناحی نیست و به ظواهر اسلامی نباید ختم شود

همین نماز جمعه هم نباید به ظواهر اسلامی منتهی شود. اینجا ظرفیت عظیمی دارد که برای حل مشکلات مردم می‌تواند توده‌ها را بسیج و متمرکز کند. شأن نماز جمعه، امر به معروف و نهی از منکر از مسئولان و اصحاب ثروت و قدرت و کسانی است که به نام دین با مردم سخن می‌گویند. اینجا باید نقطه تماس مردم با روحانیت باشد تا روحانیت به‌عنوان پدر معنوی جامعه، مردم را هدایت کنند. نه جایگاهی برای حرف‌های تکراری یا کارهای حزبی و جناحی.

حوزه های علمیه از مردم دور شده اند

به‌تبع نماز جمعه‌ها، حوزه‌های علمیه نیز تحت همین معنا هستند. آنجا نیز باید محل ارائه برنامه برای دنیا و آخرت مردم باشد. حوزه علمیه باید به مسائل کف جامعه و زندگی مردم اندیشه کند اما متأسفانه ما در حوزه‌های علمیه با چیزی به نام “اشرافیت حوزوی” مواجه هستیم. بعضاً آن‌قدر قشر خاصی از جامعه شدند که باعث شده مسیر حوزه از مسیر مردم جدا شود و برنامه‌ای جدی برای حل مسائل روزمره زندگی نداشته باشند بسیار قابل‌تأمل است که با دور شدن نهادهای دینی از زندگی مردم، مردم نیز روزبه‌روز از دین دورتر می‌شوند.

چرا شورای نگهبان سیاست های انتخاباتی رهبر انقلاب را اجرا نکردند؟

وقتی می‌گوییم نظام ما اسلامی است یعنی انتخابات ما نیز تفاوتی جدی با انتخابات در دیگر کشورها دارد.

در جهان سلطه عملاً انتخابات‌ها «نمایش» مردم‌سالاری است و بازیِ جابجاییِ قدرت و ثروت بین اشراف چپ و راست، یا جمهوری‌خواه و دموکرات یا…

قانون اساسی کشور ما می‌خواهد این نحوه اشتباه نظام سیاسی-اقتصادی را کنار بزند و برای این مکانیسم احراز صلاحیت را پیش‌بینی کرده. شورای نگهبان همیشه خار چشم دشمنان بوده اما متأسفانه در انتخابات‌های اخیر شاهد بودیم مکانیزمی که می‌توانست محقق آرمان‌های انقلاب اسلامی باشد توسط شورای نگهبان وسیله‌ای شد جهت مصلحت سنجی و خودش فضا را برای دوقطبی‌های باطل سیاسی باز کرد.

رهبری ۷ ماه قبل از انتخابات سیاست‌های کلی انتخابات را ابلاغ کرده بودند. توی این سیاست‌ها چه چیزی آمده بود؟ می‌بایست فرآیند احراز صلاحیت‌ها مشخص شود. می‌بایست شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان در چارچوب قانون اساسی مشخص شود. می‌بایست شرایط لازم برای رجلیت سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن مشخص شود.

اما این سیاست‌ها اجرایی نشد و توضیح قانع‌کننده‌ای نیز پیرامون آن و نحوه احراز صلاحیت‌ها بیان نشد.

بعد دیدیم که نامزدهایی که تأییدشده بودند جلوی چشم میلیون‌ها نفر مخاطب داخلی و خارجی آن‌همه فساد از همدیگر رو می‌کردند. آیا این مسائل جمهوری اسلامی را در مظان اتهام قرار نداد؟ این سلامت ذهنی مردم را خراب نکرد؟ بین مردم بسیار جای شک و شبهه است که چرا و چگونه از بین آن‌همه کاندید فقط این کاندیدا تأیید صلاحیت شدند؟ با کدام معیار و ملاک؟ شورای نگهبان نمی‌خواهد یک‌بار برای همیشه تکلیف رجلیت سیاسی و مذهبی را مشخص کند؟

باید دقت کرد که ایستادن جلوی حق و اراده‌ی مردم بدون پاسخی قانع‌کننده، بعد از انتخابات باشد یا قبل از آن، زمینه‌سازی برای شورش اشرافیت بر جمهوریت است.

نکند که هر کس به تناسب پست و مقامش اجازه ای متفاوت داشته باشد!

تکلیف این مفاسد باید مشخص شود. اگر این حرف‌ها دروغ بود باید اعلام برائت شود و مشخص شود چطور افرادی دروغ‌گو باید بر ما حاکم باشند و چگونه تاکنون بر مسندهای مدیریت این ملت انقلابی و مبارز تکیه زده‌اند؟! و اگر این حرف‌ها راست و درست بود چرا این افراد تأیید صلاحیت شدند و باید سریعاً با آن‌ها برخورد شود.

حالا که همه مردم می‌دانند و همه نامزدهای انتخاباتی موافق برخورد با مفسدین بودند منتظر برخورد جدی از طرف دستگاه قضایی و نظارتی هستیم. اگر در این موارد برخوردی را نبینیم به این معناست که بزرگان نظام با خود رودربایستی دارند و حکومت و مبارزه با فساد برایشان امری جدی نیست!! مگر می‌شود در مبارزه با فساد اجازه گرفت. مگر می‌شود برای برخورد با فردی از برادرش اجازه بگیرند؟ مگر می‌شود برای برخورد با فساد یک فرد، به حزب و گرایش سیاسی‌اش نگاه کرد؟! نکند که هر کس به‌تناسب پست و مقامش اجازه‌ای متفاوت داشته باشد!!

حکومتی که در آن دزدان بزرگ و سطح بالا آزادانه بچرخند و آفتابه‌دزدان مجازات شوند این حکومت اسلامی نیست.

ازمناظرات صدای آرمان های انقلاب شنیده نشد

یکی دیگر از مسائل این بود که در مناظرات بین کاندیدها بعضی از آرمان‌های انقلاب اسلامی مطرح نگردید و حتی اسمی ازشان نیامد و نگاه گزینشی به آرمان‌ها وجود داشت. نه مبارزه‌ی با آمریکا، نه مسئله‌ی جهان اسلام، نه بحث حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش و نه جمهوریت، نه حرکت به سمت مطالبه و برقراری عدالت جهانی و مبارزه با نظام سلطه. گویا آرمان‌های انقلاب صدایی در مناظرات نداشته است. آیا فراموش کرده‌ایم که با دوری از آرمان‌های انقلاب حتی معیشت مردم را هم نمی‌توان تأمین کرد؟!

وقتی آرمان‌های انقلاب از سوی ائمه جمعه، مراجع تقلید، قوه قضاییه، قوه مجریه، مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، صداوسیما و دیگر نهادهای حکومتی و غیر حکومتی به‌خوبی بیان و یا اجرا نمی‌شود جامعه خالی از آرمان خواهد شد و در طی زمان سیاست تبدیل به امری بی‌هویت و مبتذل می‌شود. وقتی جمهوریت و اراده مردم در حکومت کم‌اهمیت شده و دایره آزادی سیاسی تنگ می‌شود، تعریف آزادی به بی‌بندوباری تقلیل می‌یابد، هدف حکومت اسلامی که همان رشد و بالندگی انسان‌هاست محقق نخواهد شد.

صدای کارگران که چند ماه حقوق نگرفته اند را نمی شویم؟

باید به‌حسب واقع، به‌حسب انصاف، به‌حسب وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده‌اند، این مردم زاغه‌نشین که شماها را روی مسند نشانده‌اند ملاحظه آن‌ها را بکنید، و این جمهوری را تضعیفش نکنید. بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست، و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است خدای‌نخواسته یکی از «ایام‌الله» باز پیدا بشود؛ و آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به ۲۲ بهمن. قضیه [این‌] است که فاتحه همه ما را می‌خوانند!

کارگران معدن یورت، کارگران کارخانه فولاد بویراحمد و دیگر کارگرها و تعطیلی کارخانه‌ها را دیدیم. این‌ها باآن‌همه مشقتی که داشتند، با کار کردن در ۱۰۰۰ متر ریز زمین چند ماه حقوق نگرفته بودند. بعضی از همین‌ها چند وقت قبلش برای نگرفتن حقوقشان اعتراض کرده بودند اما صدایشان به گوشی نرسید. بعضاً حتی آزادی اعتراض نداشتند و با برخی اعتراض‌هایشان برخورد امنیتی صورت گرفت. حتماً باید در کوره ذوب شوند؟ حتماً باید در معدن دفن شوند تا به سراغشان برویم؟

بدانید، معدن یورت به ما این هشدار را داد که لگدهای کارگران به ماشین رئیس‌جمهور تنها هشداری به دولت وقت نبود بلکه هشداری به مجموعه جمهوری اسلامی بود که یوم‌الله نزدیک است. بیدار شوید.

 

پایان/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *