کدام رشد نشریات؟! قریب به ۶۵ درصد نشریات دانشگاه از نظر قانونی باید لغو مجوز شوند/ نگرانیم که تخطی از قانون، به امری نهادینه در دانشگاه حکیم سبزواری مبدل گردد

مجید مرادقلی در گفتگو با خبرنگار سرویس_دانشگاهی تونل باد مطرح کرد: چندی پیش روابط عمومی دانشگاه از رشد چند صد درصدی نشریات دانشگاه رونمایی کرد که حقیقتا برای بنده که عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه حکیم سبزواری هستم بسیار عجیب و غیر منتظره بود!

این عضو کمیته نظارت بر نشریات دانشگاه افزود: این مسئله که ریاست محترم دانشگاه و برخی عوامل‌اش می‌خواهند دوره تصدی ایشان را در دانشگاه بهشت شداد معرفی کنند، جای تعجب ندارد! ولی از ایشان خواهش میکنم به نشریات دانشجویی تمسک نجویند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کدام رشد؟! هم‌اکنون تعداد کثیری از نشریات هستند که فقط حق امتیاز گرفته‌اند و حتی یک شماره از آنها چاپ نشده است. بر اساس آیین نامه اجرایی نشریات دانشگاهی، اگر نشریه‌ای به هر دلیل در مدت ۶ ماه چاپ نداشته باشد، مجوز آن باید باطل شود. از طرف دیگر، برخی از مدیر مسئولان و سردبیران نشریات فارغ التحصیل شده‌اند و عملا نشریات آنها خارج از اعتبار است.

لغو ۶۵ درصدی نشریات دانشگاه طبق قانون

مرادقلی با اشاره به اینکه، این رشد نشریات بیش‌تر از آن که کیفی باشد یک رشد سرطانی‌ست، تصریح کرد: قریب به ۶۵ درصد نشریات دانشگاه از نظر قانونی باید لغو مجوز شوند. همچنین می‌توان گفت تعداد نشریات فعال دانشگاه در یکسال گذشته (اعم از ماه‌نامه، هفته‌نامه و…) به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسد!

این فعال دانشجویی گفت: از مسئولین مربوطه خواهش می‌کنم پیگیری کنند تا امتیاز این نشریات بر اساس قانون باطل شود، آن وقت متوجه می‌شوند چند عدد نشریه برای ارائه‌ی آمار و عنوان‌کردنِ مسئله‌ی رشد نشریات! باقی می‌ماند.

بیان آمار واقعی و شفافیت وضع موجود -حتی اگر تعداد نشریات کم باشد و دانشگاه بر مدار افتخارِ فرضیِ خود نچرخد(!)-کمک می‌کند تا چاره‌ای برای آن اندیشه شود.

خطر نهادینه شدن تخطی از قانون در دانشگاه

دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه ضمن ابراز نگرانی از اینکه “تخطی از قانون” ممکن است به امری نهادینه در دانشگاه حکیم سبزواری مبدل گردد، خاطر نشان کرد: متاسفانه طی ماه‌های گذشته، تخلفات مکرری در معاونت‌های مختلف دانشگاه رخ داده است و برای آن‌ها، حتی یک عذرخواهی رسمی هم از دانشجویان و افکار عمومی صورت نگرفته است؛

نه معاونت آموزشی دانشگاه به خاطر اشتباهاتش در ابلاغ آیین‌نامه های وزارت علوم و چند برابر کردن هزینه‌ی دانشجویان شبانه به بهانه سنوات، عذرخواهی کرد.

نه معاونت دانشجویی و مسئول امور تغذیه به خاطر هزینه گزافی که از همین دانشجویان، باز به دلیل سنوات بر خلاف قانون دریافت کرد و حق برخی دیگر پایمال شد، عذرخواهی کرد.

و نه ریاست دانشگاه و روابط عمومی به خاطر اعلام این آمار عجیب و خلاف واقع در مورد نشریات عذرخواهی میکنند.

وی به مسئولان دانشگاه توصیه کرد: شایسته است به جای آنکه اشتباهات، تخلفات و عدم رعایت قانون را توجیه کنیم، واژگان «عذرخواهی می‌کنم» و «اشتباه کردم» را به دایره لغات خود اضافه کنیم؛ که همین بیان صادقانه و همین شفافیت، حقیقتاً اعتماد دانشجویان را چند برابر خواهد کرد.

۴ دیدگاه

  1. همه میدونن دانشگاه میخواد از خودش خوب بگه.والا به دانشجو که چیزی نرسید… علی برکت الله!

  2. شماها دیگه شورش رو در آوردید !!

    • شور؟تازه کمم هست.دروغه بگو دروغه.بالاخره یکی صداشو شنیدیم واس این دروغا…یادت نی موقع تجمع چجور خبر میزد کانال دانشگاه؟کلا انگار همیشه مسئولین دارن خدمت میکنن به ماها. ماها داریم کم لطفی میکنیم بهشون!

  3. مسئولین دانشگاه بیشتر تمایل دارند در بیرون فضای دانشگاه همه فکر کنند . عجب گل و بلبلی است فضای دانشگاه حکیم و به دنبال رضایت دانشجویان نیستند .

    دمتون گرم که پیگیری می کنید.
    خداقوت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *