همنوازی “سنج و دمام دانشجویی” _ قدمت برگزاری این آیین سنتی-مذهبی


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

گروه “هم نوازی سنج و دمام دانشجویی” دانشگاه حکیم سبزواری، با حرکت خود جوش دانشجویان ، در محرم سال ۱۳۹۴ کار خود را آغاز کرده و زینت بخش مراسمات مختلفِ آیینی_مذهبی دانشگاه و شهرستان سبزوار گردید.

در زیر تصاویری را از برگزاری مراسمات مختلف این گروه در محرم امسال مشاهده میکنید.

 

تصاویر زیر در مراسم تعزیه خوانی در مسجد جامع سبزوار توسط خانم فاطمه عظیمی نژاد تهیه شده است.

با توجه به سوال برخی دانشجویان از تونل باد ، مبنی بر فلسفه تاریخی ” همنوازی سنج و دمام ” مطلب زیر را در پاسخ به سوال عزیزان منتشر میکنیم .( منبع یادداشت زیر )

((  مطابق آنچه در کتابها و مقالات مرتبط با این مراسم آئینی آمده است، در گذشته دور، بدلیل نبود سیستم اطلاع رسانی و صوتی، با نواختن سنج و دمام، ساکنین محلات را جهت عزاداری خبردار می کردند.دمام زنی از دوران گذشته تاکنون علاوه بر باخبر کردن مردم از ماه محرم و صفر و دعوت آنها به روضه ها، برای مراسم عزاداری ایام محرم نیز اجرا می شده و در ایران نیز از این شیوه در آئین عزاداری استفاده می شود، بویژه در نواحی جنوب غربی ایران تا جنوب شرقی آن، نوحه خوانی، نوازندگی سنج و دمام در ماه محرم و صفر حکایت از دردها و غمهای فراوان دارد.در ماه محرم و صفر از سازهایی جهت نوازندگی غم و حماسه بنام سنج، دمام و بوق استفاده می شود که نواختن آن حالتی در انسان بوجود می آورد که او را برای سینه زنی و عزاداری آماده می نماید.

 

شاید به نوعی انتخاب دمام زنی همخوانی با سیر روایت تعزیه داشته باشد مثلا بنا به باور کارشناسان این عرصه، صدای شیپور معنای شیپور جنگ، صدای سنج، صدای چکاچک شمشیرها و صدای طبل، صدای سم اسبان را  برای مخاطب تداعی می کند.

 

سنج و دمام و بوق هر سه از سازهای تشکیل دهنده این همنوازی است. لازم به ذکر است که سابقه این همنوازی ( گره سنج و دمام ) به بیش از ۱۰۰سال می رسد و آن طور که از شواهد موجود استنباط می شود، ترتیب و تعداد دمام زنان و نوازندگان سنج در نقاط مختلف جنوب، متفاوت است. ))

در زیر ویدیوی کوتاهی از هم نوازی این گروه دانشجویی در مراسم تعزیه و نمایش آیینی مقابل مسجد جامع سبزوار در روز ششم محرم امسال قرار داده شده است.

۳ دیدگاه

  1. فارغ التحصیل...

    تصاویر بسیار زیبا ….
    یادش به خیر … این گروه که راه افتاد من یادمه … فکر نمیکردم انقدر کارشون بگیره ….. التماس دعا

  2. سلام ممنون بابت توضیحات…
    من یک فلسفه دیگه از این مراسم شنیدم

  3. به نظر من موسیقی زدن به بهانه عزاداری مشکل داره و درست نیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *