ضوابط و شرایط دریافت ۴ نوع وام دانشجویی مسکن +جدول


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

در بسیاری از دانشگاه‌های کشور با توجه به کمبود امکانات رفاهی، محدودیت‌هایی برای اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها درنظر گرفته شده است و دانشجویان برای در اختیار گرفتن خوابگاه با موانعی مواجه هستند. از همین رو دانشجویان ضمن تلاش برای دریافت خوابگاه، مجبورند نیم‌نگاهی به اجاره مسکن داشته باشند. گذشته از آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اسکان دانشجویان در خانه‌های سطح شهر، تامین ودیعه و اجاره‌بهای این خانه‌ها دردسر دیگری است که هم دانشجویان و هم خانواده‌های آنان را آزرده‌خاطر می‌کند.

در همین زمینه، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم جهت کاهش مشکلات ناشی از تامین ودیعه و اجاره‌بهای خانه‌های دانشجویی تسهیلاتی را ارائه می‌دهد که هرچند قابل‌توجه نیست اما می‌تواند گره‌گشا باشد. در این گزارش قصد داریم به ضوابط و شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم بپردازیم.

* انواع وام‌های دانشجویی مسکن

وام‌های مسکن صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم با توجه به وضعیت دانشجو(متاهل یا مجرد بودن، تحصیل در شهرهای بزرگ یا کوچک و غیره) به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

  •  وام مسکن: این وام هم به دانشجویان مجرد و هم به دانشجویان متاهل متعلق میگیرد.
  • ودیعه مسکن دانشجویان مجرد: این وام به منظور کمک به دانشجویان مجرد فاقد خوابگاه در کلیه مقاطع در مقابل اجاره نامه رسمی، قابل پرداخت است.
  • ودیعه مسکن دانشجویان متاهل: این وام به منظور کمک به دانشجویان متاهل فاقد خوابگاه در کلیه مقاطع در مقابل ارائه اجاره نامه رسمی، قابل پرداخت است.
  • وام مسکن دانش هسته ای: وام دانش هسته ای به دانشجویانی که در رشته های تحصیلی اولویت دار مثل هسته ای، نانو یا بیوتکنولوژی در حال تحصیل هستند، تعلق میگیرد.

(برای بزرگتر شدن روی تصاویر کلیک کنید)

۱- وام مسکن

در تصویر زیر شرایط و ضوابط پرداخت وام مسکن آمده است:

برخی نکات درباره وام مسکن:
– این وام به مدت ۱۲ ماه در سال قابل پرداخت است.

– متقاضیان وام مسکن در زمان تقاضای وام نباید از ودیعه مسکن برخوردار باشند.

– میزان وام مسکن براساس مبلغ اجاره‌بهای مندرج در اجاره‌نامه با رعایت سقف مجاز طبق مصوبه هیات امنا، پرداخت خواهد شد.

– پنج شهر بزرگ عبارتند از: اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز و مشهد.

۲- وام ودیعه مسکن مجردی

در تصویر زیر شرایط و ضوابط پرداخت وام ودیعه مسکن مجردی آمده است:

۳- وام مسکن متاهلی

این وام به منظور کمک به دانشجویان ﻣﺘﺄهل فاقد خوابگاه در کلیه مقاطع در مقابل ارائه اجاره‌نامه رسمی، قابل پرداخت است. اطلاعات این دسته از دانشجویان باید در فرم مشخص شده به همراه مدارک مورد نیاز، مشروط بر اینکه از وام مسکن و خوابگاه دانشجویی بهره مند نباشند، از طریق سیستم جامع، به صندوق ارسال گردد.

میزان این وام جزو بدهی‌های دانشجو محسوب گردیده و در پایان تحصیل در همان مقطع، بطور یکجا به صندوق رفاه مسترد می‌گردد.

در تصویر زیر شرایط و ضوابط پرداخت وام ودیعه مسکن مجردی آمده است:

۴- وام مسکن دانش هسته‌ای

وام دانش هسته‌ای به دانشجویانی که در رشته‌های تحصیلی اولویت‌دار مثل هسته‌ای، نانو یا بیوتکنولوژی در حال تحصیل هستند، تعلق می‌گیرد.

در ادامه شرایط و ضوابط پرداخت وام مسکن دانش هسته‌ای آمده است:

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

جزئیات کامل «زمان ثبت‌نام» و «مبلغ» انواع وام های دانشجویی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *