سرخط خبرها

طرح کارورزی چیست؟

دولت در «برنامه ششم توسعه» مکلف شده سالانه ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کند. وزارت کار در راستای رفع دغدغه بیکاری و حل اشتغال فارغ‌التحصیلان، به دنبال آماده سازی نیروی کار از طریق ارائه آموزش‌های مهارتی برای ورود به بازار کار است.

طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج) به‌عنوان یکی از طرح‌های اشتغال زای دولت، ذیلِ برنامه‌ی اشتغال فراگیر است. جامعه‌ی هدف اجرای این طرح، دانش آموختگان دانشگاهی گروه سنی ۲۳ تا ۳۲ ساله (با احتساب ۲ سال خدمت سربازی) در همه رشته‌های دانشگاهی برحسب نیاز بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و تعاونی هستند.

طی این طرح فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می‌توانند پس از ثبت‌نام در سامانه کارورزی و احراز صلاحیت از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برای طی دوره‌ی ۴ تا ۶ ماهه با کمک هزینه آموزشی کارورزی (تا سقف یک سوم حداقل دستمزد کشور*) در واحدهای تولیدی و اقتصادی مشغول به کار شوند. کمک هزینه آموزشی به تناسب حضور کارورز در واحد پذیرنده، در مدت دوره‌ی کارورزی محاسبه و پس از موفقیت در آزمون فنی حرفه‌ای توسط دستگاه ناظر، به کارورزان پرداخت می‌شود.

طرح کارورزی در سال گذشته در ۸ استان کشور به صورت آزمایشی اجرا شد و امسال در سراسر کشور تعمیم داده شده است.

ناگفته نماید در دولت نهم نیز، دستورالعملی تحت عنوان “طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی” به پیشنهاد وزارت کار به تصویب رسید. به موجب این مصوبه ۵۰ درصدحداقل دستمزد تعیین شده، به عنوان کمک هزینه به کارورزان پرداخت می‌شد. همچنین بر اساس این طرح، تمامی واحدها موظف به انعقاد قرارداد با کارورز بودند و کلیه کاروزران طی دوره‌ی کارورزی توسط وزارت کارتحت پوشش بیمه حوادث قرار میگرفتند.

البته بین طرح پیش گفته و طرح کارورزی وزارت کار دولت یازدهم، تفاوت‌های بسیاری ازحیث محتوا و رقم به چشم می‌خورد که آن‌ها را یکدیگر متمایز می‌کند.

این مطلب، گزارشی اجمالی از طرح کارورزی بود که دولت وعده تحقق آن را در صد روز اول دولت دوازدهم نیز داده است. این طرح از همان ابتدا شاهد موجی از موافقین و مخالفین، اعمم از نخبگان و دانشجویان را بهمراه داشت که در مطلب آینده، به آن‌ها خواهیم پرداخت.

*پاورقی: یک سوم حداقل دستمزد کشور، معادل ۳۱۰ هزارتومان است.

ادامه دارد…

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *