علت عقب‌ماندگی کشور این است که دانشجو نقش خود را نمی‌داند/ دانشجوی دغدغه‌مند باید دو خصلت «باسواد» و «فعال بودن» را همزمان داشته باشد


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

تونل باد، سرویس خبر) سه‌شنبه هفته‌ی گذشته (۹ آبان ۹۶) برنامه‌ای تحت عنوان «اولویت‌های امروز جریان دانشجویی» توسط انجمن اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری، در مکان حسینه هنر برگزار شد. در این برنامه استاد آریانژاد (از اساتید دانشگاه حکیم سبزواری) و صادق شهبازی (دبیر اسبق جنبش عدالت‌خواه دانشجویی) پیرامون این موضوع به صحبت پرداختند که قسمت‌هایی از آن در ادامه ی مطلب آمده است:

قسمتی از صحبت‌های استاد آریانژاد:

امروزه جریان دانشجویی را می‌توان به ۲ دسته فعال و منفعل تقسیم بندی کرد: یک گروه فعال، دانشجویان دغدغه مند و تشکیلاتی هستند که از خودشان گذشته‌اند. این گروه باید پست‌ها، و مسئولیت‌های آینده را به عهده بگیرند؛ لازمه‌ی این مسئولیت، این است که در کنار فعال بودن، باسواد هم باشند. اگر این دو مورد یعنی «باسواد و فعال بودن» در کنار هم نباشند، تبعاتش تا سالیان سال باقی می‌ماند؛ به گونه‌ای که حضرت رسول(ص) می‌فرمایند: «در سپردن کار به یک فرد خائن و کار نابلد، تفاوتی نیست.» ….عده‌ای در جریان دانشجویی تنها فعال هستند و نه دغدغه دارند و نه آرمانخواه هستند!

گروه دیگر هم در مقابل آرمان‌ها و صحبت‌های امام (ره) منفعل هستد و {متاسفانه} به روزمرگی در جریان دانشجویی رسیده‌اند.

قسمتی‌هایی از صحبت‌های همچنین صادق شهبازی (در ارتباط ویدئویی):

علت عقب ماندگی کشور و روی زمین ماندن آرمان‌های انقلاب اسلامی این است که دانشجو نقش خود را در کشور نمی‌داند. به عنوان اولین قدم، {باید} تکلیف خود را با مقدس نماها و متحجرین در دانشگاه روشن کنید.

تمامی تشکل‌های دانشجویی باید در برابر تضییع حقوق مردم از خود عکس العمل نشان دهند؛ به عنوان مثال از نظر بنده بسیجی کسی است که هنگامِ برگزاری تجمعات کارگران و مالباختگان مالی، با لباس بسیجی در صف اول آن‌ها حضور داشته باشد.

اینکه همه‌ی تشکل‌ها تبدیل به یک تشکل بشود، هم غیر ممکن است هم غیر عاقلانه؛ اما مطمئنا همه تشکل‌های دانشجویی مبانی و عقیده‌های مشترکی دارند. آن‌ها باید در دانشگاه «اولویت مشترک» یکدیگر را پیدا کنند و با وحدتِ عقیده، به مبانی انقلاب اسلامی رجوع کنند.

از جمله مسائل مهم کشور را میتوان در دو محور عنوان کرد که جریان دانشجویی باید برای آن‌ها فعالیت کند: ۱- تحریم‌های جدید آمریکا: که نیازمند دغدغه‌مندی و آغاز حرکت جریان دانشجویی است. عدم دغدغه‌مندی، برنامه‌ریزی و مطالبه‌گری برای تحریم‌های جدید آمریکا سبب آن خواهد شد که کشور برای رفع مشکلات، وارد میدان جدیدی از مذاکرات بشود.

۲- جنگ اقتصادی: که از جمله مسائلی است که باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید و برای حل این مشکل وارد میدان کار شوید.

مثلا پیشنهاد بنده این است که بروید بررسی کنید که اکنون چند کارخانه و کارگاه صنعتی در شهر سبزوار در حال فعالیت است و بررسی کنید علت راکد بودن برخی کارگاه ها و کارخانه های دیگر به چه دلیل است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *