اگر اعتراضات و مطالبه گری‌های دانشجویی نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

اختصاصی_بارخوانی یک تجمع در دانشگاه حکیم سبزواری

در تجمع ۳۱ خرداد ۹۶، عده ای از دانشجویان ترم ۹و۱۰ (ورودی ۹۱-۹۲) ادعا داشتند مسئولین دانشگاه حکیم سبزواری به قوانین توجهی نداشته و آنها را به اشتباه جزء سنوات غیرمجاز محسوب کرده‌اند و آنان شامل افزایش هزینه‌ی تحصیل نخواهند بود. سنوات غیرمجاز به معنای افزایش چند برابری شهریه برای دانشجویان شبانه، و خارج شدن دانشجویان روزانه از تحصیل رایگان است؛ به صورتی که دانشجویان روزانه هم باید مبلغی را به عنوان شهریه‌ی تحصیل پرداخت کنند. در این سنوات به تنهایی شهریه‌ی یک دانشجوی شبانه حدود ۳ برابر، یعنی حدود ۲ میلیون تومان برای یک ترم شده بود!

بعد از تجمع شهریه نجومی مسئولین دانشگاه به اشتباه خود اقرار کرده و این موضوع طی جلسه ای اتمام یافت. (گزارش تصمیمات جلسه)

اوایل تابستان مطلع شدیم برخی مسئولین دانشگاه دوباره زیر حرف خود زده‌اند و اعلام کردند دانشجویان شبانه شمول این قانون نمی‌شوند. پس از چندین بار پیگیریِ دانشجویان دغدغه‌مند، مسئولین از پیچاندن دست برداشتند و این موضوع حل شد.

دقیقا چه اتفاقی افتاد؟!

به صورت ساده می‌توان گفت دانشجویانِ شبانه‌ای که خرداد ماه ۹۶ در پُرتالشان، شهریه ثابتِ ۳۹۵ هزار تومانی و مبلغِ کل حدود ۲ میلیونی ثبت شده بود، بعد از تجمع، این هزینه به شهریه‌ی ثابتِ ۸۰ هزارتومانی و مبلغ کل حدود ۶۴۰ هزار تومانی تبدیل شد.

 

“”به تغییر قیمت‌های زیر توجه کنید…””

قبل از تجمع ⬅ بعد از تجمع :

دروس تخصصی) ۲۱۵ هزار تومان ⬅ ۵۵ هزارتومان

آزمایشگاه) ۵۴ هزار تومان ⬅ ۲۳ هزارتومان

پروژه) ۶۴۶ هزار تومان ⬅ ۲۰۲ هزارتومان

?جمع کل ترم حدودی:

۲ میلیون تومان ⬅ ۶۴۰ هزارتومان !!

یعنی حدود یک میلیون و چهارصد هزار تومان پول زیادی و چه حق عظیمی در حال پایمال شدن بود…

ظلم، میتواند در هر سطحی اتفاق بیفتد؛ از غصب کردن خاک یک کشور گرفته تا گرفتن هزارتومان پول زیادی. ظاهرسازی‌ها و لبخندهای برخی مسئولین، هیچ وقت جایِ خالی انجام وظیفه‌ی حقیقی را پر نخواهند کرد. باشد که در محضر الهی پاسخگو باشیم.

اعتراضات دانشجویی اگر به حق باشند، اگر منطقی باشند، باید از آنها تقدیر کرد؛ نه اینکه در لحاف بپیچیم و فراموش کنیم… حال به نظر شما، اگر مطالبه گری های دانشجویی نباشد چه اتفاقی می‌افتد……….؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *