سرخط خبرها

سخنرانی دکتر سعید زیبا کلام در دانشگاه حکیم سبزواری:همه مسئولین از قوه ها گرفته تا نهاد های رهبری برای پاسخگویی در مصونیت نیستند!!

به گزارش خبرگزاری تونل باد، دکترسعید زیبا کلام با اشاره به فرمان هشت ماده ای رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۰ و با خواندن ماده ی هفتم از این ۸ ماده سخنرانی خود را با مورد سوال قراردادن عملکرد دولت در این ۱۷ سال آغاز کرد.

ایشان با ارزیابی قراردادن عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در طول سال های متمادیری ، تصریح کردند که در مجموع از این جلسات هیچ خروجی مطلوبی حاصل نشده است و در سال ۸۴ جلسه ای غیر علنی با حضور رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی وقت یا به قولی یکی از همان ذخایر انقلاب حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی تشکیل میشود و ایشان اذعان می کنند مهم ترین اقدامی که این ستاد انجام داده است،ایجاد توجه در جامعه نسبت به اصل فرهنگ مبارزه با مفاسد بوده است.
ایشان پیرو این سخن آیت الله هاشمی شاهرودی بیان کردند :این حرف یعنی چه؟یعنی واقعا دستاورد این ستاد پس از ۴ سال و اندی ایجاد توجه به این فرهنگ بوده؟!یعنی جامعه نمی داند که این موضوع چه اهمیتی دارد؟یا نمی داند فساد چیست؟

وی تصریح کرد:در خرداد سال ۸۵ قانونی در مجلس شورا اسلامی به تصویب میرسد که به دستور دادگاه صادرکننده رای قطعی ،باید خلاصه متن حکم شامل مشخصات فرد و سمت آن اطلاع رسانی شود.یازده سال است به بهانه ی نریختن آبروی خانواده قضات و مقامات این قانون عملا تعطیل میشود.
و حضرت آیت الله العظمی پیرو تصویب این قانون مفسده هایی را برای آن بر می شمارند.

اول اینکه این قانون حریم خصوصی افراد را نقض می کند.
یعنی زمانی که کسی بیت المال را چپاول کرد ما باید با چشم پوشی از فقر و محرومیت مردم نگران حفظ حریم خصوصی افراد باشیم؟قبل از چپاول باید خود شخص ملاحظه ی خودش را میکرد.
مفسده دوم:امنیت سرمایه و سرمایه گذاری را به تزلزل می اندازد.
سرمایه داری و فعالیت اقتصادی در ایران ملازم با فساد و خلاف است!.
اتفاقا به عکس.اعلام نام یک دزد،رشوه دهنده یِ غارتگرِ فاسد امنیت می آورد.
ایشان هم چنین تصریح کردند که به گزارش ایسنا آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی می فرمایند بسیاری از مسائلی که به عنوان مفاسد اعلام میشود باید با پیشگیری و برخورد با علت ها صورت بگیرد.یعنی با فساد و مفسد کاری نداشته باشید ما باید به دنبال علل های پیشگیرانه باشیم.این حرف درستی است اما وقتی پیشگیری نشد و مجرمی فساد کرد باید چه کرد؟
و تمام این دلایل منجر میشود که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بعد از ۱۷ سال دستاوردی نداشته باشد جز اینکه رهبر یک مملکت در پیشگاه خدا و مردم عذرخواهی کند.
ایشان با مورد خطاب قرار دادن آیت الله هاشمی شاهرودی تصریح کردند:بنده بدون داشتن حزب و دار و دسته ای نه ثروتی و نه حمایت غارتگرانی از آن سوی مرزها در پیشگاه بخش کوچکی از مردم ایران از شما مطالبه میکنم که درستی و صداقت این حرف احراز شود شما دستاوردهایی که از آن ها به عنوان ارزش یاد می کنید اعلام کنید.مبادا ملت ایران فکر کنند که شما هم عوام فریبِ ظاهر الصلاحی مثل خیلی های دیگر هستید.باید سازوکارهایی اعلام شود که بازدارنده باشد.

وی با اشاره به ارزیابی بعضی از اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطر نشان کردند:که آقای محمد دهقان عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در مورد ارزیابی عملکرد این ستاد تصریح کرده اند که این ستاد برای هماهنگی بین قوا بوده است ،اما ستادی قانونی که تصمیماتش دارای ضمانت اجرایی باشد نیست و ساختاری برای مبارزه با فساد نیست و عملا یک ستاد تشریفاتی است.یعنی بعد از ۱۳ سال به این نتیجه رسیده اند.
ایشان با اشاره به مصاحبه ای که در ۲۶ سفند ۹۱ با آقای حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و اخیرا رئیس بازرسی کل بیت رهبری انجام شد، افزودند:از آقای فدایی در مورد فرمان هشت ماده ای رهبر سوال میشود و جناب فدایی در جواب میفرمایند که پس از فرمان،جلسات هر سه ماه یکبار برگزار میشده است اما کلیتا جلسات تشریفاتی بوده و خروجی نداشته است. به عنوان مثال دوستان در جلسه سوال میکردند که امروز در مورد چه موضوعی صحبت کنیم و در مورد همان موضوع به بحث می نشستیم و به دلیل تجمع خبرنگاران در پشت درب،به صورت نمادین مطالبی را به آنان ارائه می دادیم و در آخر اینکه جلسات مفتضح بود.

زیبا کلام در ادامه با اشاره به سوالی که از آقای یوسفیان ملا،عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی پیرو ارزیابی ایشان از این ستاد شده است،افزودند:آقای یوسفیان ملا در جواب گفته اند این ستاد کارنامه قابل قبولی ندارد و خروجی نداریم که به مردم ارائه دهیم.
ایشان خاطرنشان کردند که پاسخ آقای اسحاق جهانگیری به این سوال هم چیزی نبوده جز این که مشکل بزرگ را نبود عزم راسخ برای مبارزه با فساد دانسته اند و این سخن از کسی است که می گوید پرچمی که مقام معظم رهبری به احتزاز درآورده محال است بگذاریم یک میلی متر از احتزاز آن کاسته شود.
دکتر زیبا کلام با توجه به سهل بودن این موضوع و گلایه از اساتید و حوزویان اذعان داشتند: گویا اساتید همیشه در حال انجام کار علمی هستند و به مسائل پیش پا افتاده ای مثل عدالت اهمیت نمی دهند و هم چنین حوزویان ما به جز استثنائات که دستشان را هم می بوسیم در آسمان ها با ملائکه در ارتباطند و این عزیزان و دانشجویان در برخورد با خروجی نداشتن این ستاد کار را پیچیده می انگارند و به دنبال راه حل خاصی هستند.موضوع ساده است،شیفتگان خدمت و ذخایر انقلاب اصلا و ابدا مفاسد اقتصادی و غارت بیت المال برایشان اهمیت ندارد و قسمتی از این مشکل به من و شما دانشجویان و حوزویان برمیگردد و دست روی دست گذاشته ایم و در برابرشهدایمان جز شمع روشن کردن بر مزارشان کاری از پیش نبرده ایم،آنان به فاتحه و صلوات ما احتیاج ندارند.
مسئله فساد در کشور پیچیده نیست فقط عزم راسخ می خواهد که چنین عزمی برای مبارزه با فساد در مسئولان دیده نمیشود.

ایشان از قول یوسفیان ملا تصریح کردند: قانون منع جذب بازنشستگان را بنده به مجلس ارائه دادم اما اسحاق جهانگیری و سایر معاونان رئیس جمهور سعی کردند این طرح رای نیاورد و جالب اینجاست که آقای علی لاریجانی از اصولگرایان گرامی هم از بنده خواستند که از این طرح دفاع نکنم تا رای نیاورد و ایشان تاکید کردند که دولت با این طرح ضربه میخورد.پرواضح است که دست اصول گرایان و اصلاح طلبان در یک کاسه است.اگر این طرح تصویب میشد ماجرای حقوق های نجومی اتفاق نمی افتاد و اکنون تمام دریافت کنندگان حقوق های نجومی،بازنشسته بودند.
شرم بر ما اگر نشناخته در انتخابات با توجه به منصوب بودن شخص به جناح و گروه و بدون اطلاع بودن به پاک دست بودن فرد رای می دهیم.
ما برای دانه به دانه ی رایی که می دهیم آن دنیا باید پاسخگو باشیم.پاسخگوی آن نوجوانی که تا کمر در سطل آشغال جا شده است و بادیدن این ها باید به حال خود تاسف بخوریم که ما آدمیم؟ما انقلاب کردیم؟ما جمهوری اسلامی ساختیم؟انقلابی بودن و اسلامی بودن به کنار،ما آدمیم؟!
ما آدم پاک دست نمی خواهیم ما پاک دست نعره کش می خواهیم که هر زد و بند و فساد را فریاد بکشد.
وی با انتقاد نسبت به عملکرد معاون اول جناب محسن اژه ای تصریح کردند: که زمانی که ایشان را در مورد برخورد با موسسات اعتباری غیر مجاز مورد سوال قرار می دهد ایشان می گویند:باید سازو کاری در کشور مهیا شود تا مردم بتوانند نقدینگی های خرد خود را در قالب تولید به جریان بیندازند.
خب شما به عنوان معاون اول قوه قضائیه چه کار کرده اید؟چه کسی مجوز فعالیت به این موسسات را می دهد؟شما وظایفی را که باید در مورد این موسسات انجام میدادید اظهار کنید.
ایشان در ادامه ی عرایضشان به عدالتخواهان شیراز اشاره کردند و تاکید داشتند:بنده از نزدیک دوستان را میشناسم و تایید و حمایتشان میکنم.کار بسیار بسیار درستی کردند و بنده هم در این زمینه نامه ای به رئیس قوه قضائیه نوشتم که طی آن از قوه قضائیه با من تماس گرفتند و جلسه ای ۴ ساعته با بنده گرفته شد.بنده در آن جلسه در محضر رئیس محترم قوه قضاییه تاکید کردم که به خاطر این رفتار، انقلاب صدمات سنگینی خواهد خورد و با تاکید بر آگاهی از این پرونده ، کار این عدالتخواهان را صرفا مورد استیضاح قراردادن امام جمعه شهرستان خود میدانم.حرف بچه های عدالتخواه شیراز افترا نبوده است بلکه خواسته ی آن ها با توجه به حرف های نماینده ولی فقیه شهر شیراز که در بدو ورود به شیراز در مورد عدم دست درازی به بیت المال داشته اند و عملکرد خودشان که برخلاف عرایضشان بوده و تبلیغات به این شکل با عکس های متعدد که کار افراد بی اصالت است و این دوستان خواستار شفاف سازی در خصوص هزینه های صورت گرفته ایشان شده اند.
و هم چنین با توجه به این که باید عرصه سیاسی ما از احتضار و انحطاط خارج شود و شفاف سازی صورت بگیرد خاطر نشان کردند:بنده حکم این عزیزان را کاملا سیاسی می دانم و صراحتا اعلام میکنم که مسئولان قوه قضاییه قصد دارند کاری کنند که جوان عدالت خواه و آرمان طلب ما بمیرد.

ایشان تصریح کردند:همه مسئولین از قوه ها گرفته تا نهاد های رهبری برای پاسخگویی در مصونیت نیستند.
یکی از وکلای مجلس که عضو این ستاد بوده اند اعلام کردند که جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دولت های نهم و دهم با نظم بهتری برگزار میشده و ضمنا مقداری هم خروجی داشته است.
اگر حلقه ی اصلی اطراف آقای احمدی نژاد مشکل جدی داشتند تا کنون آقایان قوه قضاییه ایشان را از صحنه روزگار محو میکردند.
در دولت آقای احمدی نژاد کار های زیادی انجام شد طوری که حتی دشمنانشان هم میگویند این ها خستگی را خسته کردند.غربی ها از احمدی نژاد و ژن احمدی نژاد خوف دارند.
ایشان با توجه به اغتشاشان اخیر دی ماه اذعان کردند اگر کار خاصی در این زمینه اتفاق نیفتد چپاول ها کار خودش را خواهد کرد و ما باید شاهد حرکات طغیانی_قیامی و شورشی باشیم.
چون به نظر میرسد که آقایان متنبه نشدند و متوجه لرزش ستون های این نظام نشدند.
و با اشاره به وضعیت اسف بار حاکم ادامه دادند که اعتقادات بچه های تحصیل کرده ما به خاطر دروغ ها و تزویر ها چون برگ پاییزی میریزد و آقایان باید بیدارشوند و ما هم باید جریان اعتراضی و مطالبه گری داشته باشیم .ما امربه معروف و نهی از منکر را ده ها سال است تعطیل کرده ایم.
باید از خودمان شروع کنیم و وقتی تشکلی در دانشگاه کار ملی انجام میدهد بدون نگاه حزبی باید سایر تشکل ها از عمل آنان حمایت کنند.

گزارش تصویری از حاشیه ی این مراسم:

 

 


 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *