«داماتو» هم مصرف داخلی است؟/ برجام در بین «مردم» اعتبار ندارد


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/nrptun68/domains/tunelbad.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/framework/parts/meta-post.php on line 3

تحریم‌های جدید کنگره آمریکا علیه ایران، از نگاه بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی جهان به ویژه ایران، مهمترین مصداق نقض برجام بوده است اما نگاه دانشجویان در خلال این نظرات، می‌تواند در نوع خودش جالب توجه باشد.

 

درباره نقض برجام توسط کنگره آمریکا و تمدید ۱۰ سال تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، با نمایندگان اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی به گفتگو نشستیم؛ مسعود رشید روابط عمومی جامعه اسلامی دانشجویان، پیام مرادی دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، مریم اعظم باغبان عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، شایان نادری عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی و علی امینی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به نمایندگی از بسیج دانشجویی، دانشجویانی هستند که به نمایندگی از جامعه دانشجویی، نظر تشکل متبوع خود در این باره را ابراز کردند.

 

مسعود رشید:
عضو شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: برجام به معنای اقدام مشترکی که ایران و ۵+۱ مذاکره کرد برپایه یک سری چهارچوب ها و اصولی بود. طبیعی ترین اصول ما برای مذاکره این بوده که تحریم‌ها باید لغو شوند. بیشتر تحریم‌های ما از طرف آمریکا بود و یک بخشی هم از طرف اتحادیه اروپا و … بوده است.

این فعال دانشجویی ادامه داد: آمریکا به عنوان بزرگترین دشمن ما بود که برجام را به نتیجه رساند و بقیه کشورها به نوعی مطیع آمریکا بودند. امروز که دوباره آمریکا ما را در لیست تحریم‌ها قرار داد و دوباره حوزه‌های اقتصادی و هسته‌ای و … همه به تحریم ها برگشته، درحالت کلی این برجام بین ایران و آمریکا نقض شده و از بین رفته است.

وی افزود: به طور کلی رفتار دولت نسبت به برجام و مذاکرات هسته‌ای اشتباه بود و اینکه تمام مشکلات مملکت را به برجام و وزارت خارجه گره بزنیم کاملا اشتباه است. چراکه سیاست خارجه برمبنای برد برد و در فضای دوطرفه ست.حال اینکه در این مذاکرات ما به همه تعهدات خود عمل کردیم و طرف مقابل عمل نکرد.

رشید اظهار داشت: از همان ابتدای اجرای برجام، رهبر انقلاب اکید کردند که شما کارهای‌تان را زودتر انجام ندهید و بگذارید تا انها نیز یه قدم جلو بیایند، اما به لطف ذوق‌زدگی برخی از مسئولین این اتفاق نیفتاد، در حالی که خیلی زودتر از این حرف‌ها باید از این مسیر بر می‌گشتیم.

پیام مرادی:
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: زمان انعقاد برجام دو تفکر وجود داشت؛ یک دیدگاه این بود که مشکلات کشور را باید معطل نگه داشت تا سرنوشت مذاکرات مشخص شود و اگر قرار باشد به توافق نرسیم و مشکل‌مان با کدخدا را حل نکنیم، مشکلات کشور حل شدنی نیست.

وی افزود: دیدگاه دیگر متفاوت بود، مشکلات کشور گرچه با تحریم غربی‌ها ارتباط دارد ولی ریشه‌اش داخلی است و بعضی از ساختارهای ناکارآمد که داریم.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: زمانی که تذکر دادیم و گفتیم براین اساس با مذاکره و گفت و گو مخالف نیستیم ولی نمیخواهیم عده‌ای بی عرضگی مدیریتی خود را به نتیجه مذاکرات هسته ای پیوند بزنند، منظورمان چنین روزی بود.

عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: در صحبت‌های خود مقامات آمریکایی هم می‌شد تناقض امروز برجام را دید اما مسئولین محترم روی مصرف داخلی آن اظهارت تاکید می‌کردند. عدم توازن و عدم ضمانت اجرایی مناسب برجام یعنی سرنوشت کشورمان را به تصمیمات رییس جمهور و مسولین آمریکا پیوند زدیم!

شایان نادری:
عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت:  آنچه که ما ازاعضای هیئت نظارت بر برجام انتظار داریم این است که با صدور بیانیه‌ای رسمی تمدید قانون تحریم ایران(داماتو) به هرصورتی را نقض صریح برجام اعلام نموده و اعلام کنند دولت وظیفه دارد تا در صورت بروز این اتفاق بند ۳ قانون مذکور را اجرایی کند.

وی خاطرنشان کرد: طرح تمدید قانون تحریم ایران (داماتو) در کنگره و سنای آمریکا به اکثریت آرا تصویب شد. این طرح تنها یک گام دیگر به قانون شدن فاصله دارد. قانونی شدن مصوبه ی اخیر کنگره ی آمریکا، طبق گفته های محمدجواد ظریف، مسئول ارشد مذاکرات هسته ای، مغایر صریح برجام است.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: پرواضح است که در صورت قانون شدن طرح تمدید تحریم ایران، دولت به بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام عمل کند و تکالیف مشخص شده در آن را اجرایی کند.

نادری اضافه کرد: این تنها باری نیست که شروط تعیین شده از نظام اسلامی نادیده گرفته شده و عملا نقض شده است. تصویب قانون ویزا در آمریکا، برداشت ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا و عدم لغو موثر تحریم‌‌ها در حوزه بانکی و مالی که در گزارش مجلس شورای اسلامی از اجرای برجام منعکس شده است، نمونه‌هایی از نقض شروط ابلاغیه رهبر معظم انقلاب و قانون مصوب مجلس است. نقض شروط و مصوباتی که شوربختانه با انفعال و سکوت هیئت نظارت بر برجام مواجه شده، و موجبات جسور شدن طرف آمریکایی، در نقض بیشتر تعهداتش را فراهم آورده است. نقض عهدهای طرف آمریکایی و عدم واکنش متناسب دولت جمهوری اسلامی ایران، این سوال را در ذهن مردم و دانشجویان ایجاد کرده که مماشات هیئت نظارت بر برجام با اقدامات مخرب دولت آمریکا تا کجا ادامه خواهد داشت؟ و اعضای آن هیئت چه زمانی قرار است به وظایف قانونی خود عمل کنند؟

عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی در پایان گفت: دانشجویان انقلابی بیم آن دارند که حب برجام چشم اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام را بر اقدامات مخرب دولت آمریکا بسته باشد و سبب شود تا با وجود نقض تعهدات مکرر طرف مقابل، ایران همچنان بر این خسارت محض متعهد بماند.

سیدمهدی فاطمی:
عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت گفت: پرواضح است که این پیمان شکنی آمریکا(که برای بسیاری قابل پیش بینی بود) نقض صریح برجام است. اما سوال اینجاست، مگر این عهدشکنی دفعه ی اول است که اتفاق افتاده است؟ ادامه ی تحریم های پولی و بانکی نقض برجام نبود؟ نقض برجام نقض برجام است. روحی و جسمی ندارد. دلواپسان انقلاب همان زمان که روح برجام خدشه دار شد، این روز را هشدار داده بودند.

فاطمی ادامه داد: اگر دولت فخیمه بلافاصله پاسخی قاطع و در شان جمهوری اشلامی به غرب داده بود، هرگز شاهد چنین شکست بین المللی تاریخی نمی بودیم. بازی برد_برد اعتدالیون برای دولت چیزی جز شکست در برابر طاغوت نداشت. شکست به معنی نرسیدن به حداقل انتظارات از برجام برای رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه چون خورشید تابان غیرقابل انکار است.

وی اظهار کرد: باید اندیشید آمریکا بدون برجام چه چیزی از دست می دهد؟ هیچ. و ایران  بر اساس وعده های رییس جمهور خودمان به چه دست یافته ایم؟ هیچ. بنده اطمینان دارم کسانی که منافع شخصی خود را در توافق با استکبار جهانی می دیدند نیز از رسیدن به چنین روزی مطمئن بودند. منتها نه به این زودی و شاید بعد از انتخابات ۹۶٫ جای تاسف  دارد که پس از تصویب(تمدید) این قانون در مجلس آمریکا، عملا هیچ واکنش مناسبی نه تنها از شخص رییس دولت، بلکه از کل ساختار آن نیز مشاهده نکردیم.

این فعال دانشجویی ابراز داشت: نمایندگان جنبش دانشجویی مسلما در روز ۱۶ آذر مهمترین سخنشان، اظهار توقع از شخص جناب روحانی است. مجلس باید بعنوان نماینده ی ملت از آقای ظریف و صالحی دعوت کند ودر جلسه ای علنی از ایشان توضیح بخواهد. همان زمان که رهبری فرمودند این عمل خبیثانه نقض کامل برجام است، برجام برای ما تمام شد.

عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در پایان گفت: اگر همین الان، برجام را آتش بزنیم، به گفته ی متخصصان سالها فعالیت هسته ای کشورمان به عقب افتاده است. جبران خسارت قمار احماقه ی برجام را ملت ایران می پردازد و به همه ی جهان در حال و آینده ی تاریخ فریاد می زنیم آمریکا قابل اطمینان نیست.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

۷ دیدگاه

 1. گاهی دچار تردید می شو.یم که هدف از نگارش ها چیست نقد یا تخریب و متاسفانه این شک وتردید ها زمانی بیشتر می شود که فعالیت ها وبیان عقاید و آرای طیف های مختلف در زمانهایی خاصی با فراز وفرودی سینوسی همراه می شود اوج و فرود . بالا وپایین وهیچگاه مسیری یکنواخت در این مقوله نخواهی یافت .
  در سپهر سیاسی ما دو رنگ بیشتر وجود ندارد یا همه چیز سیاه است سیاه سیاه و ناپاک و یا همه چیز سفیداست سفید سفید و پاک
  و قضاوتمان در خصوص افراد جامعه نیز بر این اساس شکل گرفته است ورای تمامی شرایط و اوضاع واحوال دیگر خوب ، بد خودی ،غیر خودی البته با نگاهی سراسر جناحی و یکسویه
  نقدمان بیش از انکه نقادی باشد تخریبگر است چرا که در فرهنگ نقد و نقادی بیان باید ها و نباید ها . خوبی ها وزشتی ها . درست ونادرست در کنار هم است نه سراسر بیان زشتی و نباید ها و نادرست ها و سرانجام نتیجه گیری به دلخواه خودمان وجناحمان .
  عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگوی

  • دوست عزیز… با نگاه مثبت و بدون تحلیل به مسائل نگاه میکنید. دوست دارید بگویید که نقد ها تخریبی است. اما لحظه ای فکر نمیکنید که نقدها میتوانند وارد باشند. خوبی در برجام وجود ندارد. برد برد را باید به باخت ۱۰-۰ تعبیر کرد… از همان اوایل اجرایی شدن برجام یک ماه بعد، آمریکا ایران را تحریم جدید کرد. و تا الان که سه سال گذشته فوها… بر همگان واضح و مبرهن است. برایم جالب است که شما نمیدانید! نمیدانم تا کی میخواهید ضررهای این برجام را زیر پرده “همه چی خوبه، اشکال نداره” بپوشانید.

 2. اگر قرار باشد با بیان هم خوبی ها وهم زشتی ها، هم درست وهم نادرست، بیاییم درجایگاه یک دانشجواز طیف ها واحزاب سیاسی حمایت کنیم و یک عصای دستی برای این طیف ها بشویم، دیگر دانشجو بودن معنایی ندارد.کما اینکه هم اکنون تشکیلات هایی دردانشگاه های ما متاسفانه به این سمت سوق داده شده اند..
  اگر جنبش های دانشجویی باهدف آگاه سازی جلوروند، مطمئن باشیم هیچ گاه جلوی پیشرفت و…گرفته نخواهد شد و تخریب کسی هم صورت نمیگیرد.. ما تقدس فردی ای برای کسی قائل نمی شویم..

 3. فلسفه اگاهی بخشی مگر بجز نشان دادن خوبی ها در برابر بدی ها ست نقاد نه سر ارادت دارد نه سر کینه انچه می گوید نقد کردن راهی است که نتیجه دلخواه را ندارد لیکن در نشان دادن این کج روی ها دلیلی بر نشان ندادن راستی ها نمی بیند و انچه را کج یا راست بیان می کند .
  ولی تخریب مقوله دیگری است و اندیشه شما متاسفانه به دین سوی سوق دارد و البته جناحی

  • سلام دوست گرامی. نمیدانم با این اتفاقاتی که افتاده شما چه آینده روشنی در برابر برجام میبینید… آفتابِ خاموشِ برجام بر همگان و مردم اثبات شده است. و کسانی که هنوز بعد سه سال و نیم از برجام حمایت میکنندف معلوم ست که دارند سر جناح دعوا میکنند و نه صلاح مملکت.

 4. اما در بحث نقد ، دانشجو باید در هر زمینه ای که مشکلات کشور را دید بر سکوی مطالبه قرار کرفته و سعی در مطالبه گری ازمسئول مورد نظر باشد.
  اما در بحث برجام
  برای بنده سوال است که اگر کشور ایران با ۵ کشور مذاکره کرد، چگونه امروز با گستاخی یک کشور نظر چند کشور دیگر را نادیده نی گیرد ، آیا این اسبداد سیاسی نیست؟
  مسئله بعدی ، چرا کشورمون به گونه مذاکره نکرد که طرف مقابل هم به تعهدات خود پایبند باشد، آیا سرعت و ذوق زدگی در بتن ریزی در راکتور اراک که استعداد هزاران جوان ایرابود با منطق انجام شد، چرا امروزه که خود ریاست جمهور و اقای دکتر ظریف تحریم های جدید را نقض برجام می دانند، بازخوردی متناسب با حقوق ببن الملل به انها

 5. نمی دهد…
  چرا مجلس شورای اسلامی و کمیته نظارت بر برنامه برجام که به قول خودشان دائم ذکر و ثنا گو می باشد ، برخورد لازم را با نقض طرف مقابل انجام نمی دهند؟

  به نظر من آنچه اهمیت دارد آن است که چه اصول گرا و چه اصلاح طلب ، دوگروه استحاله شده در کشور هستند که شعار مردم سالاری می دهند و مردم سواری می کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *